Hello!

Poszliśmy na rodzinny spacer wokół jeziora.

A. jechała swoim powozem, Z. stosowała autonogi, co cieszyło nas niezmiernie. I tak spacerowaliśmy sobie, mijając innych spacerowiczów i uśmiechając się promiennie w zwyczajowym nadjeziornym powitaniu. Szli obok nas mali i duzi, grubi i chudzi, stadnie, jak i pojedynczo, jednak pewna szczególna para zwróciła ogromną uwagę Z. W pewnym momencie minęła nas Azjatka wraz z naszym rodzimym współtowarzyszem. I mówili… w innym języku! Z. była zadziwiona, słysząc to. Przysłuchiwała się im i raz za razem ze zmartwioną miną odwracała się do nas, mówiąc:
– Nie umiem…

W końcu fascynująca Z. para zauważyła, że młoda się im uważnie przygląda i podeszli do niej. Bardzo miła pani ukucnęła przy Z. i zaczęła do niej mówić:
– Hi! How are you?
Z. ze smutną miną rozkładała rączki, powtarzając, że nie rozumie i nie umie. Zaczęłam więc tłumaczyć, czym owo „Hi!” czy późniejsze „High five” jest. Z. była zachwycona. Miła pani po chwili jednak musiała iść. Z. się zmartwiła. Patrzyła za nią smutnym wzrokiem. Para zniknęła nam z oczu, a młoda spacerowała odtąd już powoli, obmyślając najwyraźniej coś bardzo ważnego.
Zaczęłam jej więc tłumaczyć, że pani mieszka w innym kraju, mówi innym językiem, po angielsku i że ona też się kiedyś się nauczy tego języka. Jednak nie wierzyłam zbytnio w to, że Z. pojmie, o czym mówię. Przecież ma trochę ponad 2 lata. Pogadałam, pogadałam, Z. nadal szła ze spuszczoną głową kilka kroków za nami.

Nagle podbiegła do mnie.
– Mama! Haj! Umiem!

I w ten sposób spacer stał się doskonałą okazją do nauki. Z. nauczyła się angielskiego. Gdy odkryła, że potrafi powiedzieć „Haj”, próbowała dogonić miłą panią, niestety się nie udało. Ale nauka w las nie poszła!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s